Warto zwrócić uwagę na parametry podawane przez producentów, takie jak moc grzewcza, moc chłodnicza, moc elektryczna oraz współczynnik COP.
Czym jest moc grzewcza?
Ten parametr pozwala nam określić, czy urządzenie będzie w stanie wyprodukować dość mocy, by wytworzyć satysfakcjonującą nas temperaturę w pomieszczeniach.
Jest to jeden z kluczowych parametrów, ponieważ bez odpowiedniej mocy urządzenie może nie być w stanie dostarczyć nam takiej temperatury w pomieszczeniach, jakiej byśmy oczekiwali. Za pomocą mocy (Pg) określa się energię, którą sprężarka dostarcza do systemu grzewczego. Co więcej, skutkiem będzie większe zużycie prądu, czyli nieefektywność urządzenia.
Pg, czyli Moc określa energię, którą sprężarka dostarcza do systemu grzewczego. Można ją wstępnie wyliczyć poprzez pomnożenie powierzchni budynku przez zapotrzebowanie na moc. Dodatkowo jeśli pompa ma służyć także do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, to należy doliczyć mniej więcej 1 kW na 4 domowników.
Moc elektryczna
Im mniejszy wskaźnik Pe, tym tańsza w eksploatacji pompa ciepła. Prąd stanowi średnio 25% zapotrzebowania energetycznego pompy ciepła. Źródło ciepła dolne dostarcza pozostałe zapotrzebowanie.
Moc chłodnicza
Określa maksymalną zdolność pobierania ciepła z dolnego źródła. Jest to parametr, na który duży wpływ ma temperatura panująca na zewnątrz. Należy zwrócić szczególną uwagę na Pch jeśli nasza pompa ciepła ma być wykorzystywana do chłodzenia budynku w upalne dni.
Wydajność cieplna COP
Określa energooszczędność naszej pompy ciepła – jest to stosunek mocy grzewczej pompy do mocy, jaką musi ona pobierać do pracy z zewnątrz – im jest on wyższy, tym mniej energii potrzeba do uzyskania tej samej ilości ciepła.
Niezwykle istotnym jest wskaźnik COP, który mówi nam jak bardzo ekologiczna i energooszczędna jest nasza pompa. Wskaźnik COP określa nam stosunek mocy grzewczej pompy do mocy, jaką musi ona pobierać do pracy z zewnątrz – im jest on wyższy, tym mniej energii potrzeba do uzyskania tej samej ilości ciepła. Liczymy go poprzez podzielenie ilości uzyskanej energii cieplnej przez energię pobraną do pracy pompy z sieci. Pompy ciepła ze znakiem jakości EHPA muszą posiadać współczynnik większy niż 3.1 (dla pomp powietrze/woda) lub większy niż 5.1 (dla pomp ciepła woda/woda)