Klimakonwektory to coraz popularniejsze urządzenia, porównywane na podstawie efektywności do pomp ciepła czy systemów związanych z fotowoltaiką. Pozwalają na zachowanie bilansu cieplnego w domu – latem chłodzą, a zimą zapewniają wyższą, odpowiednią temperaturę. Zastanawiasz się, jak działa klimakonwektor przypodłogowy i czy sprawdzi się u Ciebie w domu? W tym artykule dowiesz się, jakie są zasady działania tego urządzenia oraz kiedy warto w nie zainwestować.
Zasada działania klimakonwektora
Klimakonwektor to kompleksowe urządzenie, które będzie w pełni odpowiedzialne za temperaturę w Twoim domu. Latem funkcje klimatyzacji pozwolą na zachowanie przyjemnego chłodu, natomiast zimą dostosuje temperaturę do panujących na zewnątrz warunków.
Klimakonwektory sprawdzą się również w pomieszczeniach gospodarczych, halach produkcyjnych czy innych budynkach przemysłowych – wszędzie tam, gdzie dochodzi do gwałtownych zmian temperatur, na przykład w wyniku działania maszyn. Wówczas powietrze nagrzewa się w szybkim tempie, a unoszące się pyły mogą utrudniać wykonywanie pracy. Jak więc widać, wykorzystanie urządzenia może okazać się bardzo przydatne. Jak działa klimakonwektor i jakie zastosowano w nim technologie?
Klimakonwektory bardzo często montowane są wspólnie z pompami ciepła, co zapewnia pełen komfort mieszkańcom danego domu. Działanie opiera się na wymienniku ciepła zasilanego wodą oraz wentylatorach, które kontrolują przepływ powietrza. Temperatura zmienia się latem dzięki dostarczeniu schłodzonej wody, zimą jest ona natomiast podgrzewana. Wentylatory odpowiadają z kolei za cyrkulację powietrza. Parametr ten jest dostosowywany w zależności od ustawień samego urządzenia.
Sterownik znajdujący się na każdym egzemplarzu odpowiada za dostosowanie temperatury do potrzeb właściciela danego budynku. Jak więc wyraźnie widać, zasady działania klimakonwektorów nie są skomplikowane. Nowoczesne sprzęty są w stanie na bardzo wysokim poziomie zapewnić komfort cieplny w danym budownictwie.
Klimakonwektor – działanie i rodzaje
Na rynku obecnie wyróżniamy wiele rodzajów klimakonwektorów. Najpopularniejszy podział dotyczy umiejscowienia urządzenia, co może być bardzo istotne w kwestii zagospodarowania przestrzeni. Dostępne są modele ścienne, kasetonowe, podłogowe oraz kanałowe. Istotny jest również wybór klimakonwektorów pod względem liczny wymienników, będzie to miało znaczenie w przypadku większych i mniejszych powierzchni. Wyróżniamy tutaj warianty dwu- i czterorurowe.
Co istotne, każdorazowo w przypadku wyboru urządzenia warto skonsultować się z fachowcami, którzy posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w montażu klimakonwektorów. Nasza firma świadczy wysokiej jakości usługi obejmujące dostarczenie nowoczesnych rozwiązań cieplnych. W asortymencie posiadamy jedynie profesjonalne i zaawansowane technologicznie urządzenia, które gwarantują długi czas użytkowania.
Wiesz już, jak działa klimakonwektor. Dlatego warto zastanowić się również nad tym, gdzie sprawdzi się najlepiej. Dotychczas urządzenia te stosowane były głównie w przemyśle oraz obiektach publicznych, gdzie zapewniały wysoki komfort cieplny. Obecnie wykorzystuje się coraz częściej w domach jednorodzinnych, gdzie często wykonywany jest montaż pompy ciepła czy montaż paneli fotowoltaicznych wraz z klimakonwektorem. To bardzo komfortowe rozwiązanie, szczególnie na etapie budowania domu.
Jeżeli myślisz o inwestycji w wysokiej jakości klimakonwektory, zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą. Nasi specjaliści doradzą wybór najbardziej dopasowanego urządzenia oraz wskażą, na co należy zwrócić uwagę podczas instalacji systemu.